Różnice w kartach pamięci

Karty pamięci są jednym z najważniejszych akcesoriów do teflonu, tabletu i aparatu. Dzięki nim możliwy jest zapis zdjęć, filmów a nawet aplikacji. Za ich pomocą można rozbudować pamięć urządzenia aktywując przy tym dodatkowe funkcje (niektóre telefony nie zrobią zdjęć bez włożonej karty pamięci). Jednak nie każda karta jest taka sama. Warto się dowiedzieć o ich podstawowych różnicach, aby wybrać tę najlepszą do swojego sprzętu.

 

Jakie są karty pamięci na rynku

Mówiąc o karcie SD wielu ma na myśli małe karty. Od rodzaju SD (Secure Digital) powinniśmy zacząć.

Karta SD została opracowana przez trzy formy: Panasonic, SanDisk oraz Toshibę w 2000 roku. Kartę te najczęściej używa się a aparatach, a w niemal każdym laptopie znajduje się slot, aby ją umieścić i skopiować pliki.

Karty microSD to ich mniejsze odpowiedniki. Mają tę samą funkcjonalność umieszczoną w znacznie mniejszej obudowie, przez co może zostać wykorzystana w tablecie lub telefonie. Z kartą najczęściej dołączany jest adapter SD, dzięki czemu otrzymuje się 2w1.

W niektórych sklepach można jeszcze spotkać dwa formaty:

Karty SD pro DUO, które wykorzystuje konsola przenośna Sony PlayStation PSP oraz odchodząca już technologia kart CFast, które są w zasadzi archaizmem

Zobacz również  Najlepsze gry na PS4, które musisz zagrać już teraz

Oznaczenia na kartach pamięci

Czasami można się zastanowić, skąd tak duża rozbieżność cenowa wśród kart pamięci. Czym się różni karta za 15 zł od tej za 300 zł poza pojemnością?

Pojemność oczywiście gra kluczowa rolę, jednak nie tylko ona decyduje o cenie końcowej produktu.

Karty można podzielić na klasy prędkości. Najniższa jest klasa 4. Potem 6. I najszybsza 10, pry czym klasa dziesiąta nie zawsze oznacza tę samą prędkość dla każdej z kart.

 

Klasa prędkości oznacza prędkość zapisu danych wyrażonej w Megabajtach

  • 2 ma prędkość 2MB/s, klasa 4 – 4MB/s,
  • klasa 6 – 6MB/s,
  • klasa 10 to przynajmniej 10MB/s, ale może osiągnąć prędkość nawet 120MB/s, ponieważ klasa 10 kart dzieli się na kolejne klasy, wyrażone cyferką obok oznaczenia prędkości. Nie trzeba tak dobrze znać tych oznaczeń w przypadku tej klasy, gdyż najczęściej jest podana prędkość zapisu przy opakowaniu i to na nią powinno zwracać się uwagę..

Należy kupować karty pamięci o klasie przynajmniej 10, aby uniknąć w przyszłości problemów z jej prawidłowym działaniem. Wolniejsze karty mogą uniemożliwić nagrywanie filmów w HD na smart fonie, zainstalować aplikację lub zmniejszyć prędkość wykonywania zdjęć seryjnych..

Jest to bardzo istotne w przypadku kamer sportowych jak Sony ActionCam i GoPro. Aby korzystać z najlepszej jakości nagrywania, to należy zaopatrzyć się w kartę o prędkości przynajmniej 90 mb/s

Zobacz również  Oprogramowanie do zarządzania firmą – kluczowe narzędzie dla efektywnego biznesu

karta pamięci

Kolejną informacją znajdującą się na kartach to jej przedrostek przed „SD”, który może brzmieć skomplikowanie, jednak wcale tak nie jest.

  • Karta SD/microSD to karta o pojemności do 2GB, już nie spotykana na rynku.
  • Karta SDHC/microSDHC to karta o pojemności od 4GB do 32GB.
  • Karta SDXC/microSDXC to karta o pojemności od 64GB i wyżej.

Nie każdy telefon obsłuży każdą pojemność karty. Stare modele telefonów i innych urządzeń nie widzą karty większej niż 2GB. Smartfony ze średniej półki radzą sobie z kartami SDHC, ale mogą się pojawić modele, które czytają kartę tylko do 16GB. Jeżeli nie masz pewności, zapytaj sprzedawcę lub sprawdź specyfikację urządzenie w Internecie.

.Flagowe modele smartofnów radzą sobie z pojemnością 128GB, a niektóre nawet 200GB!

Na co jeszcze zawracać uwagę na kartach pamięci

  • Na kartach lub opakowaniach mogą pojawić się jeszcze inne informacje, przydatne przed zakupem/ Kropla oznacza, że karta pamięci jest wodoodporna.
  • Termometr, że może być używana w niskich temperaturach.
  • Ikonka aparatu, która informuje, że nadaje się do tego typu urządzeń, chociaż w tym przypadku jest to tylko zabieg marketingowy i nie trzeba sobie zawracać tym głowy

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *