Po co zaglądamy do Internetu? Każdy z nas szuka w nim czegoś innego – jedni rozrywki, inni towaru, a jeszcze inni opinii i porad. Bez względu na to, jaki cel przyświeca twórcom treści zamieszczanych w Internecie, powinni się oni kierować jedną zasadą. Każda treść zamieszczana w Internecie musi nieść ze sobą wartościowe informacje. Pytanie brzmi jednak: jak je tworzyć?
Grafika dominuje – niestety…
Wchodząc na jakąś stronę internetową, pierwsze co rzuca się w oczy to wygląd strony, a więc styl i kolorystyka nagłówka i śródtytułów, zdjęcie, grafiki oraz wiele innych elementów, które odwracają naszą uwagę od jej zasadniczej części, czyli tekstu. Dopiero po chwili wzrok do niego wraca. Grafika strony to coś, co chłoniemy już przy pierwszym kontakcie wzrokowym, z treścią musimy się dopiero bliżej zapoznać – stąd właśnie wyrasta przewaga grafiki nad treścią.
Treść, czy inaczej zawartość, już na etapie projektowania traktowana jest po macoszemu – najpierw tworzy się stronę z odpowiednią ilością podstron lub zakładek, a dopiero później „coś” tam się wstawia. Jeśli jest to strona firmowa, to najczęściej pojawiają się zakładki w stylu: „O firmie”, „Historia”, „Oferta”, „Kontakt” etc. Oczywiście – są to najważniejsze informacje, ale nie zwalają z nóg. Taka strona po jednym obejrzeniu i wybraniu najważniejszych informacji przestaje być potrzebna, bo nie ma powodów, by do niej wracać. Dobrze opracowana strategia content marketingu sprawia, że użytkownik chce wracać na stronę właśnie e względu na treść.
Każdy element strony musi przyciągać uwagę
O tym, że strona internetowa jest dobrze zrobiona możemy mówić wówczas, gdy użytkownicy wracają na nią. Taka strona zawiera treści, które są interesujące z punktu widzenia odbiorcy. Za tym idzie jej popularność, popularność usług lub produktów. To nie kolor tła lub krój czcionki sprawia, że internauci wracają na stronę. Odwiedzają ją ponieważ wiedzą, że tu znajdą odpowiedzi na dręczące ich pytania, porady, rzetelne opinie – jednym słowem – dobry content. Profil strony internetowej obliguje do tego, by wybierać treści o odpowiedniej funkcji: informacyjnej, opiniotwórczej, kulturotwórczą, edukacyjnej i rekreacyjnej. Taki ton też trzeba cały czas utrzymywać – to jedno z założeń content marketingu.
Inną sprawą jest również to, że treści przekazywane w Internecie nie mogą być zlepkiem przypadkowych informacji – czytelnik od razu zauważy, że próbowano go oszukać.
Jakie treści zamieszczać na stronie internetowej?
Jest wiele rodzajów treści, które ubogacą stronę internetową i dadzą przewagę nad konkurencją.
- Rankingi – mogą odnosić się do najlepszych książek branżowych, produktów; lista powinna być przygotowana w sposób rzetelny i obiektywny. Jest to ciekawostka, do której użytkownik będzie wracał z wielką chęcią.
- Porównywarka produktów – użytkownik potrzebuje konkretnych informacji; jeśli strona internetowa koncentruje się na konkretnych produktach, doskonałym pomysłem jest stworzenie porównywarki produktów; klient szukając konkretnej rzeczy chce wiedzieć, co jest lepsze.
- Raporty – ciekawym pomysłem na przyciągniecie uwagi internautów jest publikacja różnego rodzaju raportów, analiz lub wyników badań; jeśli są unikatowe mają szansę stać się źródeł, do którego często odnoszą się inni piszący.
- Tutoriale i filmy instruktażowe – opracowywanie takiego rodzaju treści jest czasochłonne, ale opłaca się; jeśli klient kupił w sklepie ekspres do kawy, a instrukcja okazuje się mało pomocna, zawsze może zajrzeć na stronę sklepu i zobaczyć na własne oczy, jak należy uruchomić ekspres.
- Słowniczki branżowe – zdarza się, że w bardziej wyspecjalizowanych branżach używa się specyficznego języka; strony, które pełne są takich terminów odstręczają użytkowników; by zachęcić ich do powrotu warto postarać się o specjalny słowniczek; użytkownik nie będzie czuł się pominięty.
- Wywiady case sudies – to najlepszy dowód na to, że firma doskonale prosperuje; użytkownik może zobaczyć z bliska, czy firma, na stronie której znajduje się, rzeczywiście jest w stanie pomóc.
Przemyślany content marketing to podstawa istnienia w wirtualnym świecie – dziś bowiem nie stawia się na ilość, ale na jakość. Mądry tekst będzie wielokrotnie przetwarzany, co wpływa na widoczność w wynikach wyszukiwania.