Dlaczego firmy coraz częściej decydują się na outsourcing?

dlaczego warto zdecydować się na outsourcing?

Outsourcing to nic innego jak wydzielanie pewnych procesów biznesowych i zlecania ich wykonywania firmom zewnętrznym. Działanie to zwiększa efektywność i zmniejsza koszty prowadzenia działalności, dlatego cieszy się coraz większą popularnością. Jakie wady i zalety ma outsourcing?

Jakie procesy są najczęściej outsourcowane?

Outsourcing najczęściej dotyczy procesów, które nie mają bezpośredniego związku z działalnością danej firmy. Zazwyczaj dotyczy on księgowości, obsługi prawniczej i informatycznej, transportu, sprzątania czy prowadzenia call center. Coraz częściej jednak zdarza się, że firmom zewnętrznym zlecane jest wykonywanie pewnych elementów związanych z głównym cyklem produkcyjnym.

Jakie korzyści przynosi outsourcing?

Popularność outsourcingu nieustannie rośnie zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Wynika to z faktu, że ma on mnóstwo zalet, a jedną z nich jest z pewnością redukcja kosztów. Specjalistyczne przedsiębiorstwa outsourcingowe są w stanie znacznie efektywnej obsłużyć zlecony proces biznesowy, dzięki czemu obniżają jego koszt. Firmy te korzystając z efektu skali skutecznie obniżają wydatki związane z prowadzeniem działalności. Można to łatwo wyjaśnić na przykładzie usług księgowych. Biuro rachunkowe obsługuje wiele podmiotów korzystając z jednego system księgowego, podczas gdy w firmie konieczny byłby zakup całego systemu i jego obsługi, a także zatrudnienie specjalistów, którzy będą prowadzić księgowość.

Zobacz również  Oprogramowanie do zarządzania firmą – kluczowe narzędzie dla efektywnego biznesu

Kolejną zaletą outsourcingu jest możliwość skupienia całej uwagi i zasobów na podstawowej działalności przedsiębiorstwa (i niszczeniu dokumentów). Pozwala to zwiększyć zyski, ponieważ właściciel firmy oraz kierownictwo nie muszą zajmować się sprawami niezwiązanymi z działalnością strategiczną i mogą poświęcić całą uwagę na jej rozwój. Nie można też zapomnieć o tym, że outsourcing ma bezpośredni wpływ na poprawę jakości i wydajności. Specjalizujące się w konkretnej dziedzinie firmy outsourcingowe zapewniają wysoki poziom usług, których koszt jest znacznie niższy niż w sytuacji, gdy musiałyby być wykonywane we własnym zakresie.

Do zalet outsourcingu zalicza się również to, że dają one dostęp do wiedzy. Jest to szczególnie istotne w przypadku usług księgowych, IT oraz prawniczych. Firmy, które oferują tego typu usługi zatrudniają wysokiej klasy specjalistów oraz inwestują w ich szkolenia. Mają oni doświadczenie, które przynosi firmie zlecającej mnóstwo korzyści. Ponadto przedsiębiorca zyskuje dostęp do najnowszych technologii, które przy jednostkowym zakupie są niezwykle drogie.

Jakie są wady outsourcingu?

Outsourcing przynosi mnóstwo korzyści, ale tylko wtedy, gdy firma usługowa jest solidna. Oszczędzanie na outsourcingu nie jest dobrym pomysłem, ponieważ niskie koszty są zawsze związane z niską jakością obsługi. Zdarzają się niestety firmy, które nie mają odpowiedniego przygotowania ani wykwalifikowanej kadry, ale oferują bardzo atrakcyjne ceny. Wówczas często okazuje się, że zlecone zadania nie są wykonywane poprawnie, co może być przyczyną kontroli skarbowych i wielu innych problemów.

Zobacz również  Przetwarzanie danych osobowych w firmie i ich kasowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *