Unia Metropolii Polskich miasta

Miasta

Polska to kraj, który wciąż się rozwija. Władze kraju wciąż dążą do tego, aby móc stać się istotnym graczem na arenie międzynarodowej. W ten sposób można bowiem wiele zyskać. Tworzone są więc instytucje, których zadaniem jest wspieranie takich działań. Jedną z takich organizacji jest Unia Metropolii Polskich. Co to jest? Jakie pełni funkcje? Czas na to, aby znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Unia Metropolii Polskich – co to jest?

Unia Metropolii Polskich, w skrócie nazywana jest UMP. Za jej powstanie (już wiele lat temu) odpowiedzialny był prezydent Stołecznego Miasta Warszawa. Dążył on do tego, aby polska stolica nawiązała lepsze relacje z innymi głównymi miastami znajdującymi się na terenie kraju, a także poza jego granicami. Unia Metropolii Polskich powstała w 1990 r. wg projektu Instytutu Miasta pt. “Tyle państwa ile miasta”. Był to bardzo ważny krok, który miał na celu wzmocnienie pozycji na tle światowym. Tak, aby inne miasta (szczególnie te poza granicami Polski) były skłonne do tego, aby nawiązać współpracę międzynarodową.

Unia Metropolii Polskich

W składzie Unia Metropolii Polskich miasta (https://metropolie.pl/o-nas/miasta) można znaleźć aktualnie: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Warszawa i Wrocław. Te dziesięć miast należy także do stowarzyszenia wielkich miast europejskich –  Eurocities. Do UMP należą także dwa dodatkowe miasta: Kraków, Szczecin. Wchodzą oni w skład rady. Na tych stanowiskach obsadzani są prezydenci każdego z w/w miast. Rada wybiera sześcioosobowy Zarząd z prezesem, skarbnikiem i sekretarzem. Jednak nie tylko oni działają na rzecz tej fundacji (oficjalnie jest to fundacja od 1993 roku). Na rzecz UMP działają również wiceprezydenci, sekretarze, skarbnicy, dyrektorzy wydziałów i eksperci z miast. Oni wszyscy dążą do tego, aby pokazać, że Polska to naprawdę solidny kraj, który ma ogromne znaczenie na mapie Europy. Jakie inicjatywy podejmuje UMP?

Zobacz również  Kariera w logistyce po studiach?

Działania UMP

Jeżeli ktoś chciałby poznać inicjatywy, które podejmowane są z ramienia UMP, to musiałby odwiedzić ich stronę. Można znaleźć tam wiele ciekawych propozycji na wydarzenia, które mają miejsca w różnych miastach. Są tam wydarzenia kulturalne, ale także ważne spotkania biznesowe. Chyba każda osoba jest w stanie znaleźć dla siebie coś odpowiedniego.

UMP kładzie bardzo duży nacisk na to, aby wypromować to, co związane jest z danym regionem i kulturą. W końcu Polska ma się czym pochwalić. Warto więc pokazać to na arenie międzynarodowej, co też będzie w stanie sprawić, że więcej ludzi będzie chciało kraj odwiedzić. Fundacja pamięta także o tym, aby rozwiązywać wspólne problemy miast, które mogą wynikać z różnych sytuacji. Działają oni również w taki sposób, aby wspierać rozwój rozwoju samorządności terytorialnej i gospodarczej.

Jak więc widać, w UMP dzieje się dużo. To nie tylko gadanie, ale realne działania, które bardzo często można obserwować we wspólnej przestrzeni publicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *