Kiedy pójść na studia podyplomowe?

Jeszcze do niedawna tytuł magistra był zwieńczeniem wieloletniej edukacji większości młodych Polaków. Czasy się jednak zmieniły i samo ukończenie studiów II stopnia przestało wystarczać w obliczu nowych wyzwań na rynku pracy. Nic więc dziwnego, że absolwenci zaczęli korzystać z oferty studiów podyplomowych. Czy wiesz, kiedy warto się na nie wybrać?

Sposób na awans

Jeżeli pracujesz w tej samej firmie już od kilku lat i nadal Twoje szanse na awans są nikłe, to zastanów się, czy problem nie leży w niewystarczających kwalifikacjach. Być może Twój pracodawca wychodzi z założenia, że ukończyłeś studia dość dawno temu i nie orientujesz się już w najnowszych trendach, które są niezbędne do objęcia wyższego oraz bardziej odpowiedzialnego stanowiska. Czy wiesz, co zrobić, by zaprezentować się szefowi w lepszym świetle? W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być wybór studiów podyplomowych na kierunku ściśle związanym z wybranym obszarem Twojej specjalizacji zawodowej. Przykładowo: jeżeli od kilku lat sumiennie wykonujesz obowiązki pracownika działu marketingu, marząc przy tym cały czas o samodzielnym stanowisku, to wybierz podyplomówkę, dzięki której poszerzysz wiedzę o znajomość najnowszych trendów w zakresie marketingu internetowego. Jeśli podejmiesz decyzję o kontynuowaniu edukacji, to nie tylko zainwestujesz w swój rozwój, ale także wyślesz pracodawcy komunikat, że jesteś ambitnym pracownikiem, który chce być wciąż na bieżąco z tym, co się dzieje w Twojej branży.

Zobacz również  Excel – podstawowe narzędzie w każdej firmie

A może zmiana zawodu?

Studia podyplomowe to także sposób na przekwalifikowanie się – skorzystaj z niego, jeżeli pomimo wielu starań długo nie możesz znaleźć pracy w swoim zawodzie. Wiedza zdobyta podczas kilkunastu miesięcy nauki może zwiększyć Twoje szanse na zdobycie wymarzonej profesji lub… utwierdzić Cię w przekonaniu, że masz kwalifikacje do poprowadzenia własnej działalności gospodarczej. Znajomości zainicjowane w trakcie nauki mogą natomiast w przyszłości zamienić się w cenne kontakty, dzięki którym otrzymasz propozycję lepszej pracy lub pozyskasz nowe kontrakty dla swojej firmy.

Studia podyplomowe to niewątpliwie szansa na nadanie nowego biegu swojej karierze zawodowej, lecz również niezapomniany czas spędzony na pogłębianiu wiedzy w zakresie interesujących Cię zagadnień i dyskusjach z przedstawicielami branży. Kontynuowanie edukacji może być więc chwilą wytchnienia od obowiązków zawodowych, po której powrócisz do pracy ze zdwojoną energią oraz większymi szansami na awans.