Atrakcyjny papier firmowy jest dodatkowym narzędziem pomocnym przy kreowaniu pozytywnego wizerunku firmy. Równocześnie może też promować jej główne wartości wyrażone za pomocą kolorów lub symboli. Jak należy go zaprojektować, aby właściwie spełnił swoją rolę?
Urok minimalizmu
Podczas tworzenia projektu papieru firmowego pamiętajmy o tym, by nie przeładować go zbędną treścią oraz zbyt szczegółowymi lub wielobarwnymi obrazami. W stopce pozostawmy więc tylko jeden numer telefonu oraz adres e-mail i pamiętajmy o tym, by nie umieszczać zbyt blisko tekstu kolorowych grafik, które po wydrukowaniu lub przefaksowaniu mogą negatywnie wpłynąć na jego czytelność.
Warto zachować jednolitą kolorystykę papieru, która powinna być spójna z barwami firmowymi. Dobrze by było, aby oddawała ona również charakter firmy lub specyfikę jej działalności. Jeżeli więc tworzymy papier firmowyd dla nowoczesnego przedsiębiorstwa specjalizującego się w tworzeniu oprogramowania komputerowego, unikajmy kompozycji złożonych z kilku odcieni różu lub pomarańczy. Kolorem symbolizującym nowoczesność jest w biznesie błękit i to on powinien zdominować barwy firmowej papeterii. Jeśli natomiast przedmiotem naszej działalności jest projektowanie ogrodów, możemy to zasygnalizować stosując barwę zieloną lub na przykład powielając w dwóch miejscach monochromatyczną grafikę przedstawiającą motyw roślinny. Pamiętajmy tylko o tym, by tak ustawić kontrasty, aby wybrana przez nas kompozycja była widoczna nawet na czarno-białym wydruku.
Właściwe proporcje
Dobry papier firmowy powinien zachowywać właściwe proporcje. Dotyczy to zarówno zachowania równowagi pomiędzy ilością tekstu oraz grafik, jak i kompozycji równoważącej ciężar rysunków i pól pozbawionych szkicu. Zachowanie właściwych proporcji jest istotne również w przypadku doboru palety kolorów. Nie rozpraszajmy adresata firmowego listu zbyt bogatą feerią barw, w zupełności wystarczy jeden lub dwa odcienie główne oraz kolor dopełniający. Pamiętajmy, że to właśnie harmonia jest kluczem do osiągnięcia sukcesu, czyli zaprojektowania papieru, który przykuje uwagę klienta wyrafinowaną elegancją oraz zachęcającym przekazem.
Gdy uzyskamy gotowy projekt firmowej papeterii, dobierzmy do niego dobry gatunkowo papier o odpowiedniej gramaturze. A następnie zamówmy w drukarni na tyle dużą liczbę kopii papieru firmowego, aby bez problemu wystarczył do rozsyłania korespondencji, faktur oraz ofert i innych dokumentów stosowanych na co dzień w każdym przedsiębiorstwie.