Oszczędności dla firmy, czyli zalety transportu LTL

Czym jest transport LTL i w jaki sposób nasza firma może na nim zaoszczędzić? Poniżej postaramy się to jak najlepiej wyjaśnić używając przykładów z własnej autopsji lub doświadczeń innych osób, by jak najdokładniej opisać ten typ dostaw i możliwości jakie oferuje branżom różnego rodzaju. Zapraszamy do lektury!

Definicja

Transport LTL to nic innego jak transport drobnicowy – choć być może to zbyt daleko idące uproszczenie. Sam skrót LTL oznacza Less Truck Load, czyli częściowy załadunek samochodu ciężarowego i oczywiście nie musi oznaczać tylko towarów typowych dla drobnicy. Odwrotnością skrótu LTL jest FTL, czyli Full Truck Load co oznacza ładunek cało pojazdowy, tj. maksymalne wykorzystanie powierzchni ładunkowej ciężarówki przez jednego klienta. W przypadku transportu FLT operator logistyczny ustala indywidulaną trasę transportu, a często również jego optymalny rodzaj. Wiąże się z tym maksymalnie szybka dostawa do miejsca docelowego – mamy tylko jedno ładowanie całego pojazdu – oraz co za tym idzie znacznie wyższa stawka za przewóz.

Cena

Ta dla transportu LTL zawsze będzie dużo niższa z kilku powodów. Po pierwsze często przewoźnik wiezie jednym transportem towar dla kilku klientów, więc niejako składają się oni na koszt wynajmu całej ciężarówki, bo płacą tak naprawdę za miejsce transportowe na powierzchni ładunkowej, a nie wynajem całego pojazdu. To także lepsze i zdecydowanie tańsze rozwiązani, jeśli zlecony przez nas ładunek ma małe gabaryty a dużą wagę, jak choćby kasy pancerne czy maszyny do warsztatu, które nie nadają się do transportu tradycyjną przesyłką kurierską. Inny powód to z kolei mniejsza waga, ale duży gabaryt, który tym razem nie zmieści się do typowego pojazdu o wadze do 3,5 tony. Tutaj dobrym przykładem będzie przewóz dużych i nierozbieralnych mebli, maszyn rolniczych czy nawet samochodu osobowego.

Zobacz również  Zasady magazynowania - co jest dopuszczalne, a co zabronione w magazynach?

Szybkość

Tam gdzie niska cena, tam najczęściej nie występuje zbyt szybka dostawa. W przypadku transportu LTL wpływ na to ma jeszcze fakt kilku miejsc odbioru przewożonego towaru. Oczywiście spedytor ustala najkrótszą i najefektywniejszą trasę dla całego ładunku, ale nie mamy pewności, którzy w kolejce będziemy. Często decyduje też o tym kolejność poszczególnych towarów – jeśli zaczynamy od tego umiejscowionego na samym końcu powierzchni ładunkowej czeka nas jeszcze wyładowanie pozostałych paczek, co również generuje dodatkowy czas. Podobnie rzecz ma się z dobieraniem kolejnych ładunków w miejsce opróżnionych – nie zapominajmy, że każdy fragment powierzchni to okazja dla dodatkowego zarobku, więc takie praktyki nie powinny nas dziwić.

Dostawa

Miejsce dostawy to również niewątpliwa zaleta transportu LTL – tutaj usługa przypomina dostawę przez standardowego kuriera. Brak konieczności przeładunku w terminalach logistycznych oraz pojazdy wyposażone w windy, to jeden z największych atutów tego typu przewozów. Jeśli w dodatku nasz ładunek jest umieszczony na paletach, to możemy go umieścić bezpośrednio w magazynie czy zapleczu naszego lokalu. Warto również dodać, że w przypadku transportu LTL mamy często możliwość skorzystania z dodatkowych usług, jak wniesienie towaru, używanie specjalistycznego sprzętu do załadunku i rozładunku towarów czy wreszcie ubezpieczenie naszej przesyłki. Ten typ opcji dodatkowych również może kojarzyć się z usługami typowo kurierskimi.

Zobacz również  Franczyza Pakersi - oferta dopasowana do różnych budżetów: 10, 20, 30, 50 tysięcy złotych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *