Zasady magazynowania – co jest dopuszczalne, a co zabronione w magazynach?

Warto mieć świadomość, że organizacja pracy magazynu jest zdecydowanie prostsza niż mogłoby się wydawać. Do sprawnego funkcjonowania magazynu wystarczy trzymanie się określonych zasad logistycznych. Jakie są najlepsze rozwiązania magazynowe?

Strefy magazynowe

W magazynie przyjęć powinna odbywać się nie tylko i wyłącznie kontrola kompletności, ale również jakości poszczególnych towarów zaraz po ich dostarczeniu. W tym samym czasie zadaniem dostawcy jest odebraniu pustych europalet.

Kolejną strefą powinien być magazyn komisjonowania. Powinny być tu składowane pojedyncze sztuki określonych towarów. Przeważnie w zupełności wystarczą najprostsze regały przelotowe czy regały półkowe.

Z kolei w magazynie wysyłkowym towary są zarówno pakowane, przygotowywane, a także przekazywane do dalszej wysyłki. Doskonałym rozwiązaniem może być także umieszczenie w tym miejscu często wysyłanych produktów. Możliwe jest dzięki temu komisjonowanie towarów bezpośrednio z palety. Pracownicy oszczędzają w ten sposób drogę i czas.

Istotna wskazówka dotycząca organizacji pracy w magazynie

Należy zdawać sobie sprawę, że nie ma konieczności, by wymienione części magazynu były od siebie oddzielone ścianami. Ściany mogą być bowiem bardzo dużą przeszkodą, gdy w danym magazynie wykorzystuje się wózki paletowe czy widłowe.

Poszczególne części magazynu można przykładowo oznaczyć znakami umieszczonymi na podłodze. W ten prosty sposób można zapobiec sytuacji, w której palety z magazynu towarów przychodzących będą przypadkowo odstawiane do części wysyłkowej.

Zobacz również  Franczyza a samozatrudnienie: Jaką drogę wybrać?

W jaki sposób powinno się przydzielać miejsca magazynowe?

Warto wiedzieć, że nie będzie wydajny magazyn, w którym pracownicy najpierw muszą odszukać dany towar.

Należy mieć świadomość, że jeszcze przed przygotowaniem danego towaru do wysyłki może dojść do spóźnień, których można jednak uniknąć w bardzo prosty sposób. Przyczyni się to nie tylko do spadku wydajności logistycznej danego sklepu, ale również stosunkowo dużej liczby zwrotów. Każdy towar powinien mieć przypisane stałe miejsce. Można tego dokonać na dwa sposoby.

W przypadku numerycznego przypisania miejsca poszczególne artykuły muszą być składowane według kolejności numerów artykułu praktycznie zawsze w takim samym miejscu. Wspomniana metoda doskonale zda egzamin w magazynach o niedużym asortymencie.

Z kolei chaotyczne przypisanie miejsca sprawdzi się w magazynach, które muszą obsługiwać bardzo dużą liczbę wysyłek. Nowym artykułom przypisywane są bowiem z automatu dostępne miejsca w danym magazynie.

Jak powinno wyglądać planowanie magazynu?

Koniecznie trzeba mieć świadomość, że poza ekonomicznymi względami przy planowaniu magazynu trzeba także wziąć pod uwagę bardzo istotną wydajność techniczną.

Rekomendowanie jest zatem uwzględnienie takich czynników, jak: wielkość artykułów w danym magazynie, liczba artykułów w asortymencie, liczba zwrotów, przeciętna oraz maksymalna liczba wysyłek na dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *