Jaki papier do drukarki wybrać?

W każdej firmie, a czasami także w domu trzeba przygotowywać wydruki, co oznacza konieczność zakupu odpowiedniej drukarki wraz z niezbędnymi akcesoriami. Jednym z nich jest papier ksero, który pozwoli wydrukować niezbędne pliki. Kupimy go w różnych sklepach, a występuje w wielu rodzajach. Jaki papier wybrać?

Różne rodzaje papieru ksero

Papier ksero występuje w różnych rodzajach, a kryterium rozróżniania jest gramatura papieru, czyli masa wyrażona w gramach na metr kwadratowy. Wyróżnia się 4 rodzaje o następujących gramaturach – 25 g/m kw., 25-160 g/m kw., 160-315 g/m kw. oraz 80 g/m kw. Ten pierwszy jest cienki jak bibuła, kolejny to papier właściwy, a w przypadku gramatury powyżej 160 g/m kw., mówimy o kartonie. Czwarty rodzaj ma gramaturę 80 g/m kw. i jest standardowym papierem ksero.

Papier ksero do codziennego użytku – co wybrać

Większość z nas w domu drukuje dokumenty, materiały, pliki i faktury, a rocznie zazwyczaj zużywamy jedną ryzę papieru (która zawiera 500 kartek) w rozmiarze A4, który pasuje do podajnika każdej drukarki. Najtańszy papier tego typu kosztuje nawet 10 zł, ale są i takie droższe, a na cenę duży wpływ ma masa papieru oraz grubość pojedynczej kartki – czyli wspomniana wcześniej gramatura. Druga cecha to klasa papieru, czyli jego odcień – im wyższa klasa, tym ładniejsza biel. W przypadku tego rodzaju papieru, najczęściej spotykana jest gramatura 80 g/m kw. – kartka ma grubość od 0,08 do 0,10 mm grubości, a im grubszy papier, tym wyższą ma cenę. Papier może mieć jedną z klas – A, B i C, gdzie klasa C jest najniższa, a taki papier najtańszy. Ten o klasie A będzie śnieżnobiały, a najtańszy lekko kremowy i widocznie cieńszy.

Zobacz również  Na co zwrócić uwagę wybierając długowieczne pióro?

Fotograficzny papier ksero do drukarki. Czy na pewno nam się przyda?

Często nie mamy ochoty na wizyty w zakładzie fotograficznym, a chcemy przygotować domową galerię zdjęć – w takich chwilach nie można się zatrzymywać, gdyż nasz zapał mógłby szybko zniknąć. Trzeba więc mieć w domu dobrej jakości papier fotograficzny, by móc wydrukować zdjęcia – nie robi się tego na zwykłych kartkach, gdyż kolory nie będą dobrze odwzorowane. Wybierzmy papier o gramaturze, którą bez problemu obsłuży nasza drukarka. Część producentów oferuje papier dedykowany do swoich drukarek, z którego warto skorzystać. Jeśli wolimy poszukać czegoś na sklepowych półkach, zwróćmy uwagę, by wybrany papier ksero był gładki (gwarantuje dobre odwzorowanie) i jasny (zapewnia kontrasty – zdjęcie będzie wyraźne). Taki papier najczęściej spotykany jest w formacie 10 cm x 15 cm, 13 cm x 18 cm i czasami 18 cm x 21 cm. Dodatkowo może on różnić się powłoką – może ona być błyszcząca (glossy), matowa lub satynowa.

Kupując drukarkę, trzeba pamiętać o regularnym zaopatrzeniu się w papier ksero, dzięki któremu zrobimy wydruki. W sklepach znajdziemy wiele rodzajów tego produktu, więc trzeba dokładnie czytać informacje zawarte na opakowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *