Dla kogo są studia podyplomowe? Dowiedz się

skanowanie dokumentow w firmie

Uczelnie świadczą usługi edukacyjne, a w ich ofercie, poza zaocznymi studiami licencjackimi i magisterskimi, są także studia podyplomowe. Dla kogo one są przeznaczone? Po co idzie się na takie studia? W obecnej sytuacji na rynku pracy dyplom wyższych studiów nie wystarcza, by zdobyć upragnioną pracę, a chcąc być konkurencyjnym, trzeba się dokształcać.

Czym są studia podyplomowe?

Na studia podyplomowe może zapisać się każdy, kto ma tytuł magistra, inżyniera lub licencjata, a chce się dalej kształcić. Jak sama nazwa mówi, robi się je po dyplomie. Studia tego typu trwają rok lub dwa lata i kończą się egzaminem lub obroną pracy podyplomowej. Zajęcia prowadzone są w trybie niestacjonarnym, gdyż większością biorącą udział w zajęciach są osoby posiadające stałe zatrudnienie w maksymalnym wymiarze czasu. Podyplomówki nastawione są na przekazywanie aktualnej wiedzy, kompetencji i kwalifikacji zawodowych, których wymagają określone zawody i branże.

Kto powinien iść na studia podyplomowe?

Specjaliści od budowania kariery mówią, że na tego typu studia powinny zapisywać się osoby, które mają już doświadczenie zawodowe. W czasie pracy zgodnej z wykształceniem wiedzą, czym lubią się zajmować i co je najbardziej interesuje Mogą więc zapisać się na studia obejmujące właśnie ten wycinek wiedzy. Lepiej podejmować studia podyplomowe związane z ukończonymi przez nas studiami. Tematyka może nieco odbiegać od naszej obecnej specjalizacji, ale pewne podstawy trzeba znać. Mając orientację w danej tematyce, łatwiej ocenimy, czy przekazywane treści są wartościowe i czy warto kontynuować naukę. Pamiętajmy, że takie studia są przede wszystkim dla osób, które mają już dyplom w danej dziedzinie i chcą podnieść swoje kwalifikacje. Taki rodzaj kształcenia jest często wybierany przez specjalistów, na przykład lekarzy, którzy chcieliby rozszerzyć swoją specjalizację. Wybierają je także nauczyciele, którzy w ten sposób nabywają kwalifikacje do nauczania konkretnych przedmiotów.

Zobacz również  Czy warto inwestować w system POS

Na jakie studia podyplomowe warto iść?

Jeśli czujemy, że w danej pracy się nie realizujemy, możemy poszukać nowej lub zapytać szefa, czy może ma jakieś oczekiwania wobec nas – jest to szansa na to, by robić coś nowego, co być może bardziej nas zainteresuje. Ścieżkę kariery warto planować świadomie, a jeśli jest to dla nas trudne, spotkajmy się z doradcą zawodowym, który podpowie, jak zająć się karierą, by osiągnąć sukces. Pomyślmy, jakie stanowisko chcemy zajmować i jakie studia podyplomowe warto podjąć, by osiągnąć ten cel. Musimy wiedzieć, czy chcemy się czegoś nauczyć, czy może popracować nad kompetencjami i umiejętnościami społecznymi, czyli związanymi z indywidualnym funkcjonowaniem jednostki.

Dobrze prowadzone studia podyplomowe to okazja do poszerzenia swojej wiedzy. Jeśli chcemy zadbać o rozwój kariery zawodowej, przygotujmy się do tego i wybierzmy kierunek, który podniesie nasze kwalifikacje i kompetencje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *