Czym jest zawór bypass?

Klejenie może wydawać się łatwe i rzeczywiście takie jest, jeśli mówimy o korzystaniu ze standardowych klejów użytkowanych w domach. W przypadku procesów przemysłowych i produkcyjnych, klejenie wiąże się z koniecznością wykorzystania różnych technologii. W pistoletach oraz innych aplikatorach gorącego kleju wykorzystywane są różne przewody oraz zawory odpowiedzialne za właściwą regulację ciśnienia dozowanego kleju.

Jednym z elementów wykorzystywanych w systemach aplikowania i dozowania gorącego kleju jest tak zwany zawór bypass. Element ten ma bardzo duży wpływ na ogólną wydajność pracy systemu odpowiedzialnego za nakładanie kleju, a także jego prawidłowe działanie jest kluczowe dla zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa aplikacji kleju. Zawory takie są bardzo często spotykane w instalacjach wykorzystujących pompy odpowiedzialne za pompowanie gorącego kleju z zasobnika do aplikatora.

Zastosowanie i prawidłowe użytkowanie zaworów typu bypass

Generalnie zawory bypass znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach oraz w różnych systemach wyposażonych w pompy. Są to zwykle elementy dwudrogowe, ale istnieją też zastosowania trójdrogowe i inne. Zawory tego rodzaju można znaleźć w systemach klejenia na gorąco, instalacjach wodnych, grzewczych, a także klimatyzacyjnych. Stosuje się, gdy częściowo lub całkowicie przerwany jest przepływ cieczy (albo kleju) przez zawory odcinające. Głównym zadaniem, jakie spełnia zawór bypass jest zapewnienie ochrony pompy oraz całej instalacji przed zbyt wysokim wzrostem ciśnienia zwrotnego, które może spowodować poważne uszkodzenia całego systemu, a nawet może być groźny dla zdrowia i życia operatora. Nic więc dziwnego, że takie zawory są stosowane w systemach klejenia, w których gorący klej pod ciśnieniem może spowodować poważne oparzenia i inne obrażenia u operatorów.

Zobacz również  Oprogramowanie do zarządzania firmą – kluczowe narzędzie dla efektywnego biznesu

Zwykle zawór bypass posiada specjalną sprężynę albo inny element odpowiedzialny za jego regulację. Pozwala on na odpowiednie regulowanie ciśnienia różnicowego stosownie do potrzeb użytkownika i możliwości obsługiwanego systemu.

Korzyści płynące ze stosowania zaworów bypass w systemach klejenia na gorąco

W przypadku systemów klejących, zadaniem jakie musi spełniać zawór bypass jest właściwa regulacja ciśnienia kleju topiącego się pod wpływem wysokiej temperatury. Dzięki odpowiedniemu stosowaniu tego zaworu, w systemie będzie utrzymywane stałe ciśnienie. Zapobiegnie to niepożądanym wzrostom, które mogą spowodować wycieki, rozpryskiwanie kleju, a nawet pęknięcie węża i ochlapanie operatora. W związku z powyższym, można śmiało stwierdzić, że dobry zawór bypass wpływa nie tylko na wydajność całego systemu, ale również zapewnia maksymalne bezpieczeństwo jego użytkowania.

Zawory tego typu można kupować w wielu różnych sklepach. Są one również dostępne u producentów systemów odpowiedzialnych za dozowanie i aplikację kleju na gorąco. Warto też przejrzeć oferty sklepów internetowych, aby znaleźć odpowiedni zawór bypass dopasowany do własnych potrzeb oraz możliwości stosowanego przez siebie systemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *