Jak pokazują liczne statystyki, udział drobnicy w ogólnym transporcie systematycznie rośnie od kilku lat. Duży wpływ na to ma wzrost popularności handlu detalicznego, co powoduje konieczność dostarczania mnóstwa niewielkich ładunków niekiedy z drugiego końca świata. Taka sytuacja przyczynia się również do zmian w ofertach firm spedycyjnych, które chcąc zachować konkurencyjność muszą dostosować się do nowych warunków.
Definicja drobnicy
Drobnica międzynarodowa to pojęcie, które funkcjonuje na rynku stosunkowo niedawno. Oznacza ono po prostu transport niewielkich ładunków, o małych gabarytach, które są zapakowane w jednostkowe lub zbiorcze opakowania. Podczas przewozu bardzo często są stosowane palety lub kontenery. Pozwalają one na połączenie na czas podróży większej liczby przesyłek, co przynosi dużo korzyści związanych z ograniczeniem kosztów oraz zwiększeniem efektywności. W całym procesie dużą rolę odgrywa kwestia opakowań. Poszczególne przesyłki mogą być pakowane w standardowe pudełka czy kartony, ale też mieć nieregularne wymiary. A w takich przypadkach konieczne jest zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa, szczególnie jeśli w środku będą się znajdować delikatne przedmioty. Jako drobnicę można wysyłać mnóstwo produktów, nie tylko części samochodowe, elektronikę, zabawki czy kosmetyki, ale też materiały sypkie.
Rodzaje transportu drobnicy
Niewielkie, drobnicowe ładunki mogą być przewożone w różny sposób. Ze względów organizacyjnych najczęściej większe ilości paczek są umieszczane na paletach lub w kontenerach, co znacznie ułatwia organizację. W przypadku spedycji z Azji czy Ameryki najczęściej wybierany jest transport morski. Jego dużą zaletą są stosunkowo niskie ceny, które zachęcają do zakupów z odległych miejsc. Trzeba się jednak liczyć z tym, że czas oczekiwania na dotarcie zakupów może wynosić nawet kilka tygodni, z powodu konieczności odbycia długiej morskiej podróży. Ciekawą alternatywą dla transportu morskiego jest transport kolejowy, przy podobnych warunkach cenowych jest on znacznie szybszy. Jeśli komuś zależy na szybkości, to może się zdecydować na spedycję lotniczą. Oczekiwanie na drobnicę międzynarodową transportowaną w taki sposób to zaledwie kilka dni, ale trzeba się przy tym liczyć ze znacznie wyższymi kosztami.
Organizacja transportu drobnicowego
Drobnica międzynarodowa, ze względu na swoją specyfikę, wymaga zupełnie innego planowania niż inne rodzaje ładunków. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę dużą liczbę odbiorców i nadawców, nierzadko rozproszonych na dużym obszarze. Dlatego też spedytorzy najczęściej organizują to w taki sposób, żeby większą ilość paczek przesłać jednym transportem. Dużym ułatwieniem całego procesu jest standaryzacja jednostek transportowych. Dzięki niej zarówno pakowanie, jak i późniejszy rozładunek przebiega dużo sprawniej i wydajniej. Trzeba też odpowiednio zadbać o właściwe oznakowanie poszczególnych paczek, gdyż w miejscach przeładunkowych coraz częściej korzysta się z nowoczesnych narzędzi informatycznych. I nie zapomnieć o kwestiach związanych z przygotowaniem niezbędnych dokumentów celnych i transportowych.