3 fakty o kleju wiecznie żywym

W dzisiejszych czasach bardzo ważnym jest, by stosować najlepsze możliwe rozwiązania, które nie tylko cechują się dobrą ceną, ale także wytrzymałością i łatwością użytkowania. Takim produktem są, bez wątpienia, kleje wiecznie żywe.

Szerokie zastosowanie

Termin „wiecznie żywy” ma zupełnie inny odpowiednik w języku angielskim. Kleje te nazywane są PSA, czyli Pressure-Sensitive Adhesive.  Zamiennie stosuje się również nazwy „self-adhesive” oraz „self-stick adhesive”. Klej nie potrzebuje wody, rozpuszczalnika, ani ciepła do aktywacji. Do związania dwóch elementów dochodzi w momencie wywarcia na niego nacisku podczas nanoszenia spoiwa na daną powierzchnię. Używane są w wielu branżach, które często zupełnie się od siebie różnią, na przykład używanymi materiałami. Kleje wiecznie żywe znajdują zastosowanie, między innymi, w materacach, taśmach samoprzylepnych, etykietach, notatnikach, a nawet w branży motoryzacyjnej. Warto pamiętać, że skuteczność klei PSA zależna jest również od cech powierzchni, takich jak gładkość, energia powierzchniowa, czy jej czystość.

Jak wygląda produkcja kleju?

Kleje Pressure – Sensitive Adhesive, czyli wiecznie żywe są tworzone na dwa sposoby. Pierwszy z nich obejmuje użycie w produkcji ciekłego nośnika. Przykładowo, taśmy i etykiety są wytwarzane właśnie z płynnych klejów wiecznie żywych. Klej jest nakładany na podporze, po czym odparowuje się rozpuszczalnik organiczny, lub nośnik wody. Proces odparowania oparty jest zazwyczaj na wykorzystaniu suszarki z gorącym powietrzem. Drugim sposobem jest produkcja kleju w stuprocentowo stałej postaci.

Zobacz również  Czy kredyt gotówkowy jest bezpieczny?

Bogaty skład

Kleje wiecznie żywe opierają się na elastomerach, czyli polimerowych tworzywach sztucznych, lub naturalnych, cechujących się zdolnością do odwracalnej deformacji pod wpływem działania sił mechanicznych, jednocześnie zachowując swoją strukturę. Elastomery mogą być oparte na akrylu, który często ma sam w sobie odpowiednią kleistość i nie dodaje się do niego dodatkowych substancji kleistych. Dodatkowo, podczas produkcji klei wiecznie żywych wykorzystuje się kauczuk butylowy, octan etylen-winyl, kauczuki silikonowe i wiele innych substancji zwiększających kleistość. Zastosowanie takich środków pomaga zachować wysoką odporność termiczną oraz dobrą elastyczność w niskich temperaturach.

Odpowiednia temperatura

Kleje wykorzystywane w codziennym życiu są często projektowane tak, by wiązały ze sobą elementy i utrzymywały się prawidłowo w temperaturach pokojowych. Ich zdecydowaną wadą jest to, że zazwyczaj zmniejsza się ich skuteczność i tracą kleistość w niskich temperaturach. Oczywiście, istnieją lepsze i bardziej zaawansowane produkty tego typu, które są przystosowane zarówno do pracy w wysokich, jak i niskich temperaturach. Jednakże, podczas wybierania odpowiedniego kleju wiecznie żywego, ważnym jest, by mieć sprecyzowane to, jakie temperatury będzie musiał wytrzymać. Inny klej kupimy do wnętrza mieszkania, a inny do, na przykład, ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *