Logistyka w branży e-commerce to szereg rozwiązań, zmierzających do tego aby klient otrzymał jak najwyższej jakości usługę lub produkt. Składa się na to wiele działań marketingowych i spedycyjnych, w tym tych, które bazują na nowoczesnych technologiach.
Czym jest logistyka dla branży e-commerce i czego dotyczy?
Logistyka dla branży e-commerce jest silnie związana z budowaniem pozytywnego wizerunku firmy oraz tworzeniem przywiązania klienta do marki, co wpływa również na umocnienie jej pozycji na rynku. W zakresie działań logistycznych wpływa to, z kolei na konieczność wysyłania towaru ze sklepu internetowego do klienta w jak najkrótszym czasie, co zapewnia odbiorcy uczucie komfortu.
W praktyce im wyższy poziom usług chce się zaoferować, tym większe koszty należy wziąć pod uwagę. Istnieje jednak możliwość zbalansowania satysfakcji klienta i kosztów jakie ponosi przedsiębiorstwo poprzez np. unikanie negatywnych opinii, wystawianych przez klienta i zapewnienie sprawnej obsługi.
Istotne znaczenie ma również komunikacja w czasie rzeczywistym, dzięki której klient ma dostęp do aktualnych informacji o stanie swojego zamówienia. Obecnie wskazuje się, że różnego rodzaju rozwiązania informatyczne, umożliwiające bezpośredni kontakt sprzedawcy z klientem są już standardem w nowoczesnych procesach logistycznych, na każdym etapie łańcucha dostaw i pozwalają zbalansować koszty ze strony firmy z satysfakcją klienta, co w finale pozwala stwierdzić, że działania logistyczne w e-commerce są opłacalne.
Kluczowe czynniki, mające wpływ na efektywność logistyki w branży e-commerce
Na efektywność logistyki w branży e-commerce ma wpływ regularne prowadzenie sprzedaży w taki sposób aby to klient odczuwał, że jest na pierwszym miejscu. Wiąże się to z szeroko rozumianym marketingiem oraz tworzeniem przywiązania klienta do marki. Istotne znaczenie ma również efektywne zarządzanie zapasami oraz bieżące uaktualnianie stanów magazynowych. Jest to bardzo ważne w branży internetowej, a jednocześnie stanowi wezwanie w przypadku firm, które realizują dużą ilość zleceń w krótkim czasie.
Kolejną, równie ważną kwestią jest komplementacja i przygotowywanie zamówień, zwłaszcza w tak trudnych momentach jak sezonowe szczyty zamówień. Obecnie zastosowanie mają nowoczesne systemy automatyczne, które przyspieszają transport ładunków, a także programy, które umożliwiają sprawniejsze zarządzanie magazynem i składowaniem produktów. Coraz powszechniejsze stają się też rozwiązywania umożliwiające składowanie towarów na kilku piętrach, co pozwala efektywniej zarządzać przestrzenią magazynową.
Bardzo ważne w zakresie skutecznych działań w branży e-commerce jest również obsługiwanie klientów indywidualnych. To ostatni moment w logistyce e-commers, który wiąże się z dostarczeniem produktu do klienta. W tym zakresie wiele firm podejmuje działania na rzecz usprawnienia usługi doręczenia produktów, co jest szczególnie trudne
w dużych aglomeracjach miejskich, o znacznym natężeniu ruchu. Często przedsiębiorcy sięgają przy tym po nowoczesne rozwiązania informatyczne, w tym systemy, które pozwalają na koordynację pracy dostawców z magazynem, np. programy dla spedycji.
Logistyka w branży e-commerce to szereg działań, których potrzeba została doceniona w okresie pandemii Covid-19, kiedy to sprzedaż internetowa wzrosła w szybkim tempie, a właściciele sklepów dostrzegli potencjał działań logistycznych.