Jak założyć konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to nic innego jak rachunek bankowy pozwalający na bezpieczne przechowywanie i oszczędzanie pieniędzy. Co ciekawe, konto tego typu na ogół jest lepiej oprocentowane niż klasyczne konto bankowe ROR. Łączy w sobie zalety lokaty i konta osobistego. Jak można założyć konto oszczędnościowe?

Jak wybrać konto oszczędnościowe?

W tym przypadku kluczowe znaczenie ma oprocentowanie konta. Banki bardzo często oferują oprocentowanie promocyjne i standardowe. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to drugie. Stopa oprocentowania powinna być wyższa niż stopa inflacji. Wówczas bowiem można zarobić więcej niż wynosi wzrost cen w kraju.

Obecnie na rynku funkcjonuje sporo kont oszczędnościowych, które nie wymagają wcześniejszego założenia zwykłego konta osobistego, a więc konta oszczędnościowo-rozliczeniowego ROR. Jednak warto zwrócić uwagę na opłaty pobierane przez bank za prowadzenie takiego konta. Czasami bywają one naprawdę wysokie.

Idealnie konto oszczędnościowe – jakie?

Na ogół banki pozwalają na jedną darmową wypłatę z konta oszczędnościowego na miesiąc. Za pozostałe przelewy trzeba już zapłacić. Dobrze jest więc zorientować się jak wysoka jest taka opłata. Warto również ograniczać się i nie wykonywać więcej niż jedną operację w miesiącu, oczywiście o ile jest to możliwe. Co ciekawe, często płatne są też przelewy bezpośrednie z konta oszczędnościowego na rachunek w innym banku. Tym samym zgromadzone środki należy najpierw przelać na swój rachunek ROR w tym samym banku, a dopiero potem dokonać płatności w innym banku.

Zobacz również  Zawarcie umowy faktoringu - jak przebiega?

Kapitalizacja odsetek na koncie oszczędnościowym najczęściej odbywa się raz w miesiącu. Wówczas odsetki trafiają na konto Dodatkowo, poza oprocentowaniem promocyjnym, niektóre banki oferują również inną stopę oprocentowania dla środków nowych. Jest ona nieco wyższa niż standardowe oprocentowanie.

Jak założyć konto oszczędnościowe?

Na samym początku warto zastanowić się nad tym, jak dużą kwotę można wpłacić na konto oszczędnościowe i na jak długi czas. Obecnie proces zakładania konta jest bardzo prosty i odbywa się niemal błyskawicznie. Dodatkowo posiadać można kilka kont oszczędnościowych w różnych bankach. Wówczas można w optymalny sposób wykorzystać oferty promocyjne przygotowywane przez banki często dla nowych klientów.

Nie trzeba się obawiać o bezpieczeństwo pieniędzy zgromadzonych na koncie oszczędnościowym. Pieniądze znajdujące się w bankach są objęte gwarancją BFG do równowartości 100 tysięcy euro. Tym samy, nawet jeśli bank zbankrutuje, co oczywiście zdarza się bardzo rzadko, klient odzyska swoje pieniądze.

Czasami banki oczekują od klienta skorzystania z dodatkowych produktów podczas zakładania konta oszczędnościowego. Na ogół wymagają wcześniejszego założenia konta ROR. Mają do tego prawo, o ile oferta jest w pełni przejrzysta. To jednak do klienta należy decyzja, który bank wybierze i czy zdecyduje się na skorzystanie z różnego rodzaju produktów bankowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *