5 wydatków, których powinieneś się pozbyć. Sprawdź i wprowadź w życie!

Oszczędzanie pieniędzy nie jest proste, gdyż często wydaje się nam, że są rzeczy, za które trzeba zapłacić i nie można tego zmienić. W związku z tym, nawet prowadząc domowy budżet, nie umiemy odłożyć pieniędzy i nasza sytuacja finansowa się nie poprawia. Co zrobić? Musimy nauczyć się ciąć wydatki. Na pewno możemy także ograniczyć koszty bankowe – wybierzmy konto za 0 zł.

Dlaczego warto oszczędzać? Nie tylko konto za 0 zł

Jako dzieci zapewne mieliśmy skarbonkę, do której bliscy wrzucali choćby niewielkie kwoty – w ten sposób uzbieraliśmy na rower czy wymarzoną zabawkę. Jako dorośli często zapominamy, że warto oszczędzać, gdyż nasze zarobki pozwalają na zakup tego, co nam się podoba. Zapomnieliśmy, że zarobki minus wydatki to oszczędności, a te są konieczne, by czuć się bezpiecznie. Później kupujemy coraz więcej i zaczynamy się zadłużać. Najlepszym sposobem na poprawę sytuacji finansowej jest zwiększenie zarobków, ale przecież nie ma takich pieniędzy, których nie da się przepuścić. Jeśli nie panujemy nad wydatkami, większe zarobki i tak się rozejdą na bzdury. Dlatego warto przejrzeć od czasu do czasu nasze wydatki i sprawdzić, czy nie wydajemy ich bezmyślnie. Zacznijmy od oszczędności w banku. Jeśli chcemy założyć rachunek bankowy, wybierzmy konto za 0 zł. Sprawdźmy, co trzeba zrobić, by bank nie pobierał opłat – w większości z instytucji trzeba wykazać się pewnymi aktywnościami, np. określoną liczbą transakcji w miesiącu.

Zobacz również  Jak założyć konto oszczędnościowe?

Za to nie musisz płacić! Zacznij chodzić na pieszo lub jeździć autobusem!

Jeśli do pracy mamy stosunkowo blisko, możemy do niej chodzić na pieszo. Od wiosny do jesieni możemy także jeździć na rowerze, a gdy pogoda jest nieprzyjemna – korzystać z transportu publicznego. W ten sposób oszczędzamy pieniądze, a jednocześnie wprowadzamy do życia tak niezbędną aktywność fizyczną.

Nie pijmy wody w plastikowych butelkach! Kranówka jest dobra!

Obecnie woda w większości miejscowości bez problemu nadaje się do picia, a wręcz jest lepiej zbadana niż napoje kupowane w plastikowych butelkach. Nie kupujmy ich! W ten sposób nie generujemy góry śmieci, a jednocześnie oszczędzamy pieniądze.

Nie kupujmy jedzenia w knajpach! Przecież umiemy gotować!

Jeśli wiele godzin spędzamy w pracy, musimy robić sobie przerwę śniadaniową, w czasie której coś zjemy. Tylko co? Ranki wydają się za krótkie, więc nigdy nie bierzemy z domu jedzenia, co kończy się tym, że zjadamy coś w barze lub zamawiamy kanapki. W ten sposób z naszej kieszeni wypływa dużo pieniędzy – dni pracujących w miesiącu jest około 20, a gdy codziennie wydajemy 20 zł, uzbiera się 400 zł. Dużo, prawda? Zamiast przepłacać, możemy kupić znacznie tańsze produkty w sklepie, które będą świeże, zdrowe i dodadzą Ci energii na wiele godzin. Jedzmy sezonowo – korzystajmy z warzyw i owoców, które są aktualnie dostępne i próbuj nowych smaków. Przede wszystkim szykujmy jedzenie w domu – wystarczy zrobić zupę, którą przelejmy do specjalnego pojemnika. Do niej możemy podać makaron, by w czasie przerwy zjeść prawdziwą ucztę.

Zobacz również  ABC kupna mieszkania

Nie kupujmy niepotrzebnych ubrań!

Większość z nas ma za dużo ubrań, gdyż często kupujemy je bez namysłu. Jak to zmienić? Zróbmy listę tych, które nosimy. Sprawdźmy, co już mamy i jest w dobrym stanie. Brakujące części garderoby można dokupić, ale niech będą to ubrania dobrej jakości, które posłużą nam długo. Poza tym nie róbmy zakupów odzieżowych – przecież naprawdę mamy się w co ubrać.

Wybierz konto za 0 zł: https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/konta/nest-konto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *