Dzięki pracy drukarzy możemy codziennie czytać gazety i mamy stały dostęp do największych książkowych bestsellerów, a gdy pojawi się taka potrzeba, za pomocą kilku kliknięć zlecamy wydrukowanie wielu tysięcy ulotek lub katalogów. Jakie czynności wykonuje współczesny drukarz, by zrealizować takie zlecenia?
Praca w obliczu automatyzacji
Choć dzisiejszej pracy drukarni nie sposób porównać z misterną pracą nad zdobieniem ksiąg lub tworzeniem drzeworytów sprzed pięciuset lat, to jednak nadal zawód drukarza jest uznawany za ciężki i wymagający wielu poświęceń. Jego wykonywanie ułatwiają wprawdzie nowoczesne maszyny, które zautomatyzowały większość podejmowanych działań, lecz i tak konieczne jest regularne zaopatrywanie urządzeń w ciężkie zwoje papieru. Drukarz pracuje w nieustannym hałasie i stresie związanym z dotrzymaniem wyśrubowanych terminów. Jest on odpowiedzialny za uzyskanie najwyższej jakości wydruku i przestrzeganie ustalonych wcześniej parametrów. Musi więc regularnie monitorować prawidłowe działanie maszyn, uzupełniać farby drukarskie i naprawiać bieżące usterki, a także sprawdzać prawidłowość realizowania zleceń.
Drukarz pracuje zwykle w ramach kilkunastogodzinnych zmian, podczas których najpierw sprawdza na ekranie komputera, czy plik udostępniony przez klienta spełnia wymagania techniczne, a następnie podejmuje szereg działań mających na celu realizację zlecenia. Przygotowuje więc drukarki do druku i uzupełnia papier, rozstawia strony oraz weryfikuje jakość uzyskiwanej kolorystyki. W ten sposób nadzoruje wszystkie etapy produkcji, aż do uzyskania finalnej wersji książki, czasopisma, ulotki lub zaproszenia.
Kto może zostać drukarzem?
Najczęściej do pracy na stanowisku drukarza zgłaszają się kandydaci z wykształceniem kierunkowym – zawodowym, średnim lub policealnym. Pracodawcy honorują również certyfikaty poświadczające udział w kursach uprawniających do rozpoczęcia pracy w drukarni. Aby zostać drukarzem nie wystarczy jednak samo wykształcenie, konieczne jest posiadanie konkretnych predyspozycji. Współczesny drukarz musi więc być osobą wytrzymałą fizyczną, której nie sprawi problemu kilkunastogodzinne stanie przy maszynach. Powinien wyróżniać się spostrzegawczością i dobrym wzrokiem, aby móc bez problemu rozróżnić podobne do siebie kolory i szybko wykryć ewentualne błędy w wyglądzie drukowanego obrazu. Daltonizm jest więc czynnikiem dyskwalifikującym kandydata na drukarza. W drukarni konieczna jest także umiejętność obsługi komputera oraz maszyn poligraficznych oraz komunikatywność, która ułatwia wykonywanie zadań pod presją czasu.
Zawód drukarza od zawsze cieszył się społecznym uznaniem i pomimo coraz większej automatyzacji pracowników nadal ceni się za wysiłek wkładany w drukowanie książek oraz innych materiałów. I słusznie, ponieważ pomimo upływu wieków i wynalezienia nowoczesnych maszyn profesja ta jest wciąż związana z wykonywaniem ciężkiej i odpowiedzialnej pracy.