Zalety klejów termotopliwych EVA

klej

Możliwość zespojenia dwóch materiałów jest niezwykle ważną i rozwojową możliwością, na którą pozwala technologia. Dziś kleje są coraz bardziej zaawansowane technicznie, a jednym z nich jest klej termotopliwy EVA. Czym się on charakteryzuje i jakie są jego zalety? Warto się temu dokładnie przyjrzeć.

Kleje EVA – czym są?

Kleje EVA najczęściej można spotkać pod postacią granulatu, który stworzony został z kopolimeru etylenu i octanu winylu. Klej ten używany jest pistoletach do klejenia na gorąco i choć może się to wydawać skomplikowane, proces ten jest dość prosty. Materiał ten zyskuje swoje właściwości po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury – tutaj zwykle jest to od 110°C do 160°C. Do jego pracy będzie potrzebny odpowiedni sprzęt, którego moc będzie w dużej mierze determinowała szybkość gotowości do pracy. Im większa moc, tym łatwiej będzie osiągnąć jego właściwości spajające.
Jest to używany już od lat 60. zeszłego wieku, zastępując wiele klejów na bazie wody. Najczęściej można spotkać jego zastosowanie podczas pracy z kartonami, opakowaniami oraz tekturami, jednak również znajduje swoje użycie w produkcji butów, klejeniu butów, metalów, jak i drewna. Kleje EVA znajdą swoje zastosowanie również w introligatorstwie, produkcji materaców, jak i motoryzacji.
Wiedząc już, czym są i do czego służą kleje tego rodzaju, czas zastanowić się, dlaczego warto ich używać.

Zobacz również  Najnowsze trendy w designie smartfonów

Co wyróżnia kleje EVA?

Kleje te posiadają wiele właściwości, które zasługują na uwagę. Nic w tym dziwnego, gdyż, jak zauważyliśmy, znajdują one swoje zastosowanie w bardzo różnych branżach. Warto przyjrzeć się, dlaczego są one tak wyjątkowe i jakie zalety posiadają.
Na początku trzeba powiedzieć o czasie otwarcia i wiązania, które są bardzo krótkie. Co to oznacza w praktyce? Kleje EVA bardzo szybko stają się zdatne do użytku, a jednocześnie niezwykle sprawnie wiążą ze sobą materiały. W ten sposób praca przebiega w zwiększonym tempie, pozwalając na sklejanie wielu elementów w krótkim czasie.
Różnorodność zastosowań, o których już mówiliśmy, jest kolejną z zalet tego rodzaju spoiwa. Poradzi on sobie zarówno z papierowymi, szklanymi, jak i metalowymi materiałami, dzięki czemu może być używany w praktycznie każdej sytuacji, która wymaga sklejenia dwóch tworzyw.
Nie można zapomnieć o jednej z najważniejszych zalet, a więc o stosunku jakości do ceny, który tutaj jest wyjątkowo korzystny. Przystępna cena klejów EVA pozwala otrzymać produkt, który radzi sobie w bardzo szerokiej gamie problemów i potrzeb.
Kleje EVA poradzą sobie zarówno w sytuacjach produkcyjnych na dużą skalę, jak i również w życiu codziennym każdego domowego majsterkowicza. Trzeba tylko wyposażyć się w odpowiedni pistolet do klejów – na potrzeby domowe wystarczy niewielka moc. Warto jednak pamiętać, aby przedmioty te dokładnie chować zarówno przed dziećmi, jak i zwierzętami, gdyż mogą one być bardzo niebezpieczne przy niewłaściwym użytkowaniu.

Zobacz również  Różnice w kartach pamięci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *