Przesyłki niestandardowe. Czy można je dostarczyć?

paleta przesyłka

 

Nadawane przez nas paczki kurierskie, zazwyczaj mieszczą się w pewnych standardach. Nie odbiegają od siebie znacząco kształtem czy rozmiarem, łatwo je posortować, przewieźć i dostarczyć. Czasem zdarza się jednak, że paczka wyraźnie odbiega od innych gabarytami. Warto więc przed nadaniem przesyłki zwrócić uwagę na jej kształt i sposób zapakowania. Wszystkie paczki odbiegające od regulaminu, zostają bowiem oznaczone, jako przesyłki niestandardowe.

Przesyłka niestandardowa – co to takiego?

Paczka standardowa to taka, która ma regularny kształt. Większość przesyłek jest zapakowana w prostokątne pudełka, które łatwo przechowywać i przewozić. Jest to także taka paczka, której waga nie przekracza, określonych w regulaminie, kilogramów. Nie może też być zbyt duża, bo to także utrudni jej dostarczenie. Dokładne parametry, których paczka standardowa ma nie przekraczać, różnią się w zależności od firmy, której zlecamy jej dostarczenie.

Przesyłka niestandardowa, nazywana czasem niesortowalną, jest to każda paczka odbiegająca w jakiś sposób od paczki standardowej. Może to być jej nieregularny, odbiegający od prostopadłościanu kształt. Niestandardowe są między innymi wszelkiego rodzaju kule, walce i tuby. Za niestandardowy uznany może zostać przykładowo duży dywan, który zamówiliście do swojego salonu. Od normy odbiegają też paczki zbyt ciężkie oraz takie, które wymagają specjalnego traktowania. Są to między innymi przesyłki oznaczone nalepką „uwaga szkło” i inne zawierające bardzo kruche przedmioty oraz płyny. Uogólniając, wszystko, co może się rozbić, zniszczyć, wylać i w jakiś sposób uszkodzić pozostałą zawartość magazynu lub samochodu dostawczego. Paczki niestandardowe trzeba traktować w sposób indywidualny, co za tym idzie, ich posortowanie musi odbywać się ręcznie. Dostarczenie ich często zajmuje firmie kurierskiej więcej czasu niż w przypadku zwykłej, tradycyjnej przesyłki.paleta kartony

Zobacz również  Najlepszy program kadrowo-płacowy? Ranking udziela ważnych odpowiedzi

Paczka niestandardowa i jej konsekwencje

Co, jeśli podczas nadania przesyłki, została ona oznaczona jako niestandardowa? Niestety musimy liczyć się z naliczeniem dodatkowych opłat, za każdą odbiegającą od normy paczkę. Opłata różni się, a jej kwota jest uzależniona od firmy kurierskiej przyjmującej zlecenie. Czasem wysłanie dwóch przesyłek standardowych jest tańsze niż wysłanie jednej niestandardowej.

Oczywiście nadanie jej jest możliwe, jednak lepiej traktować to jako ostateczność. Warto więc dwa razy zastanowić się, czy nie da się lepiej zapakować nadawanych produktów lub podzielić je na kilka mniejszych paczek. Przykładowo, opony lepiej zapakować do pudełka, niż owijać folią, a z ogromnej piłki lepiej przed wysłaniem spuścić powietrze.

Przesyłki paletowe

Wysyłka palet w przypadku sprzedaży hurtowej także zaliczana jest do przesyłek niestandardowych. Palety w znacznym stopniu wykraczają poza dopuszczalną wielkość i wagę przesyłek standardowych i nie są najłatwiejsze w transporcie. Ich waga bardzo często przekracza 500 kg. Dostarcza się je dużym firmom produkcyjnym i sklepom. Na rynku istnieją firmy kurierskie oferujące przewóz palet. Istnieją też takie, których głównym celem są właśnie przesyłki hurtowe. Dzięki temu, sortowanie nie jest problemem. Firmy te posiadają samochody i sprzęt, niezbędny przy przewozie bardzo ciężkich i dużych paczek. Klient ma gwarancje, że wszystko przebiegnie pomyślnie i towar szybko do niego trafi, nie narażając na uszkodzenie pozostałych przesyłek.

Zobacz również  Franczyza Pakersi - oferta dopasowana do różnych budżetów: 10, 20, 30, 50 tysięcy złotych

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *