Na czym polega kredyt gotówkowy?

Jednym z popularniejszych produktów bankowych zapewniających klientom dodatkowe finansowanie jest kredyt gotówkowy. Umowa ta jest zawierana między bankiem, a klientem zainteresowanym wzięciem kredytu. Zadłużenie to jest podobne do pożyczki, jednak pod względem prawnym i formalnym znacznie się od niej różni. Generalnie zarówno w przypadku pożyczek, ale również kredytów, formalności nie są złożone. 

Generalnie pożyczki są łatwiejsze w uzyskaniu, ponieważ oferują je firmy, które nie są instytucjami bankowymi, podczas gdy kredyt gotówkowy jest produktem zarezerwowanym wyłącznie dla banku – podkreślają specjaliści z Nest Banku. Bardzo często ludzie mylą te dwa pojęcia i określają pożyczki jako kredyty. Jest to błędne z formalnego punktu widzenia, jednak mechanizm działania kredytu jest bardzo podobny do pożyczki. Produkt finansowy tego typu działa w taki sposób, że bank przekazuje klientowi ustaloną sumę pieniędzy, w zamian za odsetki. Kredytobiorca z kolei zobowiązuje się do comiesięcznej spłaty rat, które obejmują pożyczony kapitał oraz odsetki dla banku.

Kto może starać się o kredyt gotówkowy?

Generalnie kredyt gotówkowy jest produktem finansowym, który nie wiąże się z koniecznością spełnienia przez kredytobiorcę szeregu trudnych wymagań. W zależności od wnioskowanej kwoty kredytu, klient musi wykazać odpowiednio wysokie zarobki, dzięki którym w opinii banku, będzie w stanie spłacać zobowiązanie. W większości przypadków, kredyt gotówkowy nie wymaga żadnego zabezpieczenia, a także nie trzeba podawać bankowi celu, na jaki zostaną przeznaczone pieniądze. Dzięki temu, kredyty gotówkowe pozwalają na sfinansowanie wielu różnych zakupów oraz pomagają załatać dziurę w budżecie w nagłych wypadkach, w przypadku awarii i innej sytuacji wymagającej wydania większej kwoty. Innymi słowy kredyt gotówkowy można przeznaczyć na kupno auta, sprzętu RTV, AGD oraz na wiele innych celów. Bardzo ważną sprawą jest też wiek kredytobiorcy oraz jego historia kredytowa. Jeśli widnieją w niej problemy ze spłatą innych zobowiązań to najprawdopodobniej bank podejmie negatywną decyzję kredytową.

Zobacz również  Przewodnik po bankowości mobilnej

Wybór właściwego kredytu gotówkowego

Oferta na rynku produktów bankowych jest bardzo obszerna. Obejmuje ona wiele różnych rodzajów kredytów, w tym liczne kredyty gotówkowe. Znalezienie najbardziej opłacalnego kredytu, który można rozbić na odpowiednią liczbę rat przy niskim oprocentowaniu, jest zadaniem czasochłonnym, jednak można je znacznie sobie ułatwić, ponieważ w Internecie dostępnych jest wiele ciekawych rankingów i porównywarek produktów finansowych, takich jak kredyt gotówkowy.

Bardzo ważnym kryterium jest oprocentowanie. Im jest ono niższe, tym tańszy jest dany kredyt gotówkowy. Należy jednak zwrócić uwagę na parametry, takie jak wysokość kredytu i harmonogram spłaty. W wielu przypadkach istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu za pośrednictwem Internetu, a środki pojawiają się na koncie klienta po krótkim czasie.

Znalezienie konkretnych ofert kredytowych nie jest trudne. Wystarczy komputer z dostępem do Internetu. Warto też odwiedzać placówki banków, w których również można załatwić wszystkie formalności w krótkim czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *