„Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi” – prawda stara jak świat. Każdemu czasem zdarzają się pomyłki, potknięcia albo zwyczajnie coś nie wychodzi z powodu zbiegu niesprzyjających okoliczności. Także firmom kurierskim. Złoszczą nas błędy innych, a szczególnie, gdy to my za nie płacimy. Ale czy zawsze, gdy zamówimy kuriera, a ten nie do końca poprawnie wywiąże się z realizacji usługi, nie ma ani odrobiny naszej winy?
Zanim złożysz reklamację
Choć firmy kurierskie często kojarzą się z rzetelnością i punktualnością w realizacji zleceń, to zdarza się, że przesyłka nie dociera na czas albo odbiorca otrzymuje ją uszkodzoną. Zanim wzburzeni napiszemy reklamację albo zadzwonimy do centrali przewoźnika z awanturą, zastanówmy się, czy my sami nie przyczyniliśmy się do zaistnienia takiej sytuacji.
Zamówić kuriera, który odbierze od nas paczkę i wyekspediuje ją w drogę można telefonicznie albo online czyli przez stronę internetową. Mogło się zdarzyć, że wypełniając formularz zamówienia, nie podaliśmy swojego numeru telefonu i kurier nie mógł zadzwonić, by dopytać o drogę do naszego domu i dlatego się spóźnił. A może „tylko na chwilę” wyszliśmy, mimo umówienia się z kurierem? Czasem uszkodzenie bądź spóźnienie w dostawie paczki jest wynikiem błędnego czy niedbałego przygotowania przesyłki do drogi.
Zamów kuriera i zadbaj o przesyłkę
Wszystkie firmy kurierskie mają podobne wymogi dotyczące opakowania przesyłek. Są to kartony o standardowych wymiarach, zaklejone taśmą tak, by nie otworzyły się przypadkowo. Muszą być czytelnie opisane danymi nadawcy i adresata. Dokumenty trzeba pakować w twarde bądź bąbelkowe koperty. Jednak po wybraniu konkretnej firmy, zanim zamówisz kuriera dowiedz się (telefonicznie lub przeczytaj na stronie serwisu kurierskiego) czy ten konkretny przewoźnik nie ma jakiś odmiennych wymogów. Zawartość paczki powinna być zabezpieczona przed przesuwaniem się wewnątrz pudła, a jeśli jest krucha albo podatna na stłuczenie, powinna być dodatkowo owinięta folią bąbelkową lub innym materiałem, który zamortyzuje ewentualne uderzenia. I koniecznie opisana hasłem „uwaga szkło”. Czasem przesyłamy przedmioty, które wymagają utrzymywania ich stale w jednej pozycji. Wówczas paczkę opisuje się słowami „góra – dół”.
Firmy kurierskie proponują ubezpieczanie przesyłek i ta dodatkowa usługa nie jest droga. Przykładowo za ubezpieczenie paczki o wartości do 500 zł zapłacimy około złotówki. Jednak trzeba pamiętać, że to do nadawcy należy poprawne, bezpieczne zapakowanie przesyłki i to nie tylko dlatego, by nasza paczka nie została uszkodzona, ale również dlatego, by ona nie uszkodziła podczas transportu innych przesyłek.