Ile kosztują studia MBA?

Najlepsza inwestycja to inwestycja w siebie – we własną edukację i rozwój. Studia MBA do niedawna były przepustką do kariery w biznesie. Obecnie nie stanowią już tak dużej trampoliny nadal jednak są atrakcyjne ze względu na wiedzę, którą dzięki nim można posiąść, kontakty, które można zawiązać oraz doświadczenie wykładowców – nierzadko praktyków, z którego można czerpać dla siebie. Obecnie w Polsce wiele uczelni prowadzi tego typu studia, a do wyboru słuchaczy są dwa języki wykładowe.

Jaki jest koszt trzech najlepszych kursów w Polsce?

Według „Perspektyw” trzy najlepsze programy MBA w Polsce to Canadian Executive MBA (CEMBA) prowadzone w Szkole Głównej Handlowej, Executive MBA na UW prowadzone przez Międzynarodowe Centrum Zarządzania na Wydziale Zarządzania UW oraz Executive MBA w Akademii Leona Koźmińskiego. Wszystkie trzy uczelnie mieszczą się w Warszawie. Nie są to studia tanie. Koszt studiów w wymienionych placówkach w 2020 roku wynosi 49400 złotych na SGH. W Akademii Leona Koźmińskiego ta kwota to 66 600 zł. Uwzględnione są jednak zniżki: za jednorazową płatność obniżające kwotę o prawie 5 tysięcy oraz zniżka dla absolwentów ALK windująca czesne w dół do kwoty 59940. Na Uniwersytecie Warszawskim koszt programu Executive MBA (US) wynosi 8.000 dolarów plus 44.900,00 złotych. We wszystkich trzech przypadkach do przedstawionych kosztów doliczyć należy opłatę kwalifikacyjną zamykającą się w przedziale 500-1000 złotych, a na UW dodatkowo zaliczyć test matematyczno-logiczny w języku angielskim, test znajomości tego języka oraz rozmowę kwalifikacyjną.

Zobacz również  Kto decyduje się na Master of Business Administration?

Koszt studiów MBA w innych uczelniach w Polsce

Jak ten koszt wygląda w innych uczelniach w Polsce? Jeśli ktoś chce się zdecydować na inne ośrodki i tam ukończyć kurs MBA cena ich w Krakowie, Gdańsku czy Wrocławiu waha się w granicach 30 – 60 tysięcy złotych. Wysokość opłaty uzależniona jest od programu studiów, języka wykładowego, zajęć praktycznych w wiodących biznesowych placówkach a przede wszystkim od marki i znaczenia uczelni. Są to jednak ośrodki nieco mniej prestiżowe, co w przypadku tego rodzaju kursów ma bardzo duże znaczenie.

Koszt studiów MBA za granicą

W rankingu Wydawnictwa QS, które przeanalizowało 250 programów MBA z całego globu wyłoniono dziesiątkę najlepszych kursów na świecie. Niestety w zestawieniu nie znalazł się żaden ośrodek z Polski. Wyniki skomplikowanych analiz wskazały, że najlepsze studia w zakresie MBA na świecie prowadzi amerykańska uczelnia Harvard Graduate School of Business. Kolejne miejsca w rankingu zajęły dwie francuskie uczelnie INSEAD oraz HEC z siedzibą w Paryżu. Jeśli ktoś chce ukończyć najlepsze na świecie studia MBA cena ich w Harvard Business School wynosi w 2020 roku 146.880 dolarów. Koszt studiów w INSEAD wynosi 87.000 euro. W paryskim Hec opłaty oscylują w granicach 72.500 euro. Nie są to małe kwoty należy jednak wziąć pod uwagę, że są to najbardziej prestiżowe studia i przeznaczone dla określonej grupy ludzi, czyli kadry zarządzającej w największych światowych korporacjach.

Zobacz również  Excel – podstawowe narzędzie w każdej firmie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *