Demontaż rusztowania. Jak to zrobić prawidłowo?

 

Wszelkie prace budowlane wymagają stworzenia odpowiednich warunków dla pracowników, jednak szczególnie ważna jest ich ochrona podczas pracy na wysokościach. Zasady bezpieczeństwa mają dotyczyć zarówno samych specjalistów, jak i osób, które znajdują się blisko placu budowy. Odpowiedni montaż rusztowania to jedno – równie istotny jest demontaż rusztowania. Jak to zrobić prawidłowo?

 

Demontaż rusztowania – jak zrobić to prawidłowo i zgodnie z prawem?

Zanim rozpocznie się proces demontażu rusztowania, należy zabezpieczyć teren pracy. Wszelkie strefy, które uznawane są za niebezpieczne, należy odgrodzić i oznakować, informując pracowników oraz przechodniów o ryzyku upadków przedmiotów w wysokości. Dzięki temu każdy będzie miał świadomość, że należy uważać na bezpieczeństwo.

 

Warto pamiętać, że zgodnie z artykułem https://www.arad.pl/demontaz-rusztowania.-jak-to-zrobic-prawidlowo,ap82.html demontaż rusztowania musi być przeprowadzony przez osobę uprawnioną do wykonywania tego rodzaju pracy. Fachowcy stosują się do instrukcji producenckiej bądź indywidualnego projektu. Przy pracach demontażowych specjalista powinien być wyposażony w sprzęt, który zabezpieczy do przed upadkiem z wysokości. Informacja ta znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2003 roku.

 

Jeśli demontaż rusztowań ma przebiegać w pobliżu urządzeń, które służą do przenoszenia energii elektrycznej z wykorzystaniem przewodów, prace można kontynuować jedynie wówczas, gdy linie znajdują się w miejscu poza strefą niebezpieczną. Dotyczy to zarówno montażu jak i rozbiórki rusztowań i podestów roboczych ruchomych, zlokalizowanych w pobliżu napowietrznych linii elektroenergetycznych, prace mogą być kontynuowane wyłącznie w momencie, kiedy linie znajdują się poza wydzieloną strefą niebezpieczną. Jeśli natomiast instalacja zlokalizowana jest w tej strefie, konieczne jest wyłączenie napięcia w liniach napowietrznych.

 

Demontaż rusztowania – kiedy nie można go przeprowadzić?

Jak wskazują przepisy, które znajdują się w rozporządzeniu, demontaż konstrukcji nie powinien być przeprowadzany w godzinach nocnych i po zmroku, chyba, że montaż, demontaż i eksploatacja odbywają się w odpowiednich warunkach, czyli przy oświetleniu, które zapewnia pracownikom odpowiednią widoczność. Demontażu rusztowania nie należy wykonywać podczas silnych opadów deszczu i śniegu, w warunkach słabej widoczności (mgła), podczas burzy, silnych wiatrów i gołoledzi.

 

Wybierz współpracę z marką Arad i profesjonalne rozwiązania wysokiej jakości

W naszej ofercie znajdziesz narzędzia i instalacje budowlane, wykonane z materiałów najwyższej jakości. Produkty są wygodne w użytkowaniu, a przede wszystkim – bezpieczne dla pracowników. Jedną z ich najważniejszych zalet jest prostota i szybkość zarówno montażu, jak i demontażu, co wpływa na skrócenie czasu przygotowań do prac budowlanych.

W asortymencie Arad znajdziesz m.in. instalacje przestrzenne, fasadowe czy też aluminiowe, wyprodukowane przez renomowanych producentów Altrad Mostostal, Faraone i Krause. Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź na stronę internetową Arad i poznaj szczegóły oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *