Czy warto inwestować w system POS

 

Point of Sale jest urządzeniem, które pozwala na przyjmowanie płatności w postaci kart płatniczych i kredytowych. Pomimo, że urządzenia te zyskują coraz większa popularność wielu handlowców wciąż w nie chce w nie inwestować. Czy słusznie?

Czym jest system Point of Sale

Jest to każdy terminal płatniczy, który można spotkać w sklepach lub w miejscach, gdzie można płacić za usługi, np. w biurach podróży. Pozwala na szybkie dokonywanie płatności popularnymi rodzajami kart płatniczych. W Polsce przede wszystkim MasterCard, Maestro i Visa, rzadziej American Express.

Korzyści płynące z systemu POS

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że niemal do każdego rachunku bankowego dodawana jest karta płatnicza. Prawie każda osoba dorosła posiada ją przy sobie, w przeciwieństwie do gotówki, która po prostu może zostać wydana w innym sklepie. Klienci wolą płacić kartą, gdyż nie musza martwić się o niewystarczającą ilość gotówki w portfelu. Sprzyja to też większym zakupom. Jeżeli nie są ograniczeni posiadanym przy sobie pieniądzem fizycznym, często w koszyku lądują dodatkowe produkty. Płatności kartą są również bezpieczniejsze i tańsze. Nie trzeba martwić się o konwój pieniędzy do banku, gdyż pieniądze trafiają bezpośrednio na konto firmy już po kilku dniach od transakcji, podczas gdy w sklepowej kasie znajduje się niewielka ilość gotówki, która raczej nie zachęcająca do rabunku.

Zobacz również  Zabezpiecz ważne dokumenty przed zniszczeniem.

Rodzaje systemów POS

Na rynku można spotkać wiele rodzajów systemów POS, oto kilka z nich.

  • Do małych i średnich firm najlepiej sprawdzi się Open Source Point of Sale, który umożliwia przetwarzanie danych związanych z dostawą, sprzedażą, a także klientami (np. w przypadku wystawiania faktur).
  • Lemon POS jest również przeznaczony dla małych i średnich firm, ale jego konstrukcja jest jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej stabilnych na rynku. Cechuje się dużymi możliwościami konfiguracyjnymi.
  • Wśród firm gastronomicznych popularny jest system Floreant POS. Jest on przeznaczony głównie dla restauracji, kawiarni i innych firm, gdzie serwowane są usługi gastronomiczne. Bardzo przyjazny interfejs, w którym możliwe jest całkowite dostosowanie menu restauracji przyczynia sie do tak dużej popularności tego systemu. Mniej popularną alternatywą jest system OpenBravo POS, który wykorzystuje się także w punktach handlowych.

 

Terminal POSterminal-vx675 czy mPOS?

Systemy POS wymagają podpisania umowy z operatorem. Abonament często jest na czas określony, a następnie przechodzi na czas nieokreślony. Podobnie jak w przypadku telefonów w umowie, urządzenia POS można dostać za niewielką cenę. Terminale POS wymagają jednak często stałego podłączenia do sieci za pomocą kabla.

 

Alternatywą dla terminali POS jest mPOS, który nie wymaga comiesięcznego abonamentu, tym samym jest bardziej elastyczny i przyjazny dla usług sezonowych. Wymaga jednak pełnej opłaty za terminal płatniczy, którego wysokość może osiągnąć kilkaset złotych w zależności od modelu. Jednak zdecydowanie bardziej opłaca się, gdy towar jest sprzedawany nieregularnie.

Zobacz również  Czy kredyt gotówkowy jest bezpieczny?

Bez znaczenie na wybór systemu, od każdej transakcji pobierana jest opłata interchange, która wynosi 0,2%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *