Czego jeszcze nie wiesz o logistyce?

O tym, jak ważną rolę logistyka pełni w naszym życiu, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. To właśnie dzięki niej możemy używać wyprodukowanego w dalekiej Azji sprzętu elektronicznego, napić się pysznego wina z Kalifornii czy polecieć na urlop do Tajlandii. Wiele osób nawet nie ma świadomości, na czym polega specyfika tej branży, a jeszcze więcej nie ma pojęcia o wszystkich jej tajemnicach. A tych, jak się okazuje, jest całkiem sporo, warto zatem chociaż kilka z nich poznać.

Ciekawostki z branży lotniczej

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się logistyka lotnicza. W dużej mierze wynika to z oczekiwań klientów, którzy chcą otrzymywać przesyłki najszybciej jak się da, bez oglądania się na ceny. Takie sytuacje dotyczą na przykład produktów szybko psujących się, które nie miałyby szans na przetrwanie morskiej podróży, albo leków, od których może zależeć czyjeś życie. Ale jako ciekawostkę można podać też branżę motoryzacyjną czy elektroniczną. Zdarzały się bowiem sytuacje, i nadal się zdarzają, że w jakiejś fabryce nagle zabrakło pewnych elementów, od których był uzależniony dalszy proces produkcji. W takich przypadkach bardziej się opłacało wynająć samolot i sprowadzić niezbędne elementy z daleka, niż zatrzymywać całą linię. Zorganizowanie takich dostaw w trybie ekspresowym wymaga pracy wielu ludzi i sporo kosztuje, ale w pewnych sytuacjach nie ma innej możliwości.

Zobacz również  Kim jest kontrahent?

Transport dużych maszyn

Jeżdżące po ulicach i autostradach ciężarówki są powszechnym widokiem. Ale od czasu do czasu zdarzają się transporty niestandardowych ładunków, na przykład dużych maszyn, części do wiatraków czy nawet budynków. Logistyka takiego transportu jest dużo bardziej skomplikowana, i wymaga niejednokrotnie wielomiesięcznego planowania. Przede wszystkim trzeba dokładnie wybrać trasę przejazdu, tak żeby pojazd z ładunkiem wszędzie się zmieścił. Dużym ograniczeniem są mosty, wiadukty i nisko położone linie przesyłowe, trzeba je wszystkie dokładnie sprawdzić przed przejazdem. Czasami nie obejdzie się bez demontażu jakiś budynków czy urządzeń, więc niezbędne będzie też zorganizowanie ekip, które się tym wszystkim zajmą. Przy planowaniu całego procesu trzeba też uzyskać niezbędne pozwolenia, załatwić eskortę odpowiednich służb, oraz znaleźć odpowiednie pojazdy i kierowców, jak więc widać, przez te kilka miesięcy jest co robić.

Logistyka w formule 1

Formuła 1 fascynuje szybkościami, a zmagania kierowców oglądają miliony ludzi na całym świecie. O ile jednak kamery skierowane są na mknące po torze bolidy, to poza kadrem przez cały czas intensywnie pracują logistycy. Dla nich koniec wyścigu kierowców to początek intensywnej pracy nad tym, żeby wszystko dostarczyć w następne miejsce. W trakcie sezonu takie wyścigi odbywają się nawet co tydzień, więc czasu jest naprawdę mało. Każda ekipa posiada do przetransportowania nie tylko kierowców i mechaników, ale też innych członków zespołu, a może to być nawet kilkadziesiąt osób. Do tego dochodzą jeszcze pojazdy, części zamienne do nich oraz mnóstwo sprzętu pomiarowego, i to wszystko może wymagać kilku czy nawet kilkunastu kontenerów. Szczególnym wyzwaniem są wyścigi odbywające się na innych kontynentach, wtedy logistyka jest bardzo skomplikowana i wymaga pracy najlepszych specjalistów.

Zobacz również  Franczyza a samozatrudnienie: Jaką drogę wybrać?